krosivki

Біг буває різний - спринт, джогінс, марафон, плоггінг і т.д. Для кожного виду потрібне підходяще взуття, здатне забезпечувати не тільки підтримку необхідної спортивної форми, а й захист стоп, опорно-рухового апарату загалом.

Новачку та професійному бігуну важливо знати, як вибрати кросівки для бігу, щоб пробіжка в результаті виявилася комфортною, ефективною та безпечною. Саме про це йтиметься далі.

У чому різниця між біговими та спортивними кросівками

Головна відмінність полягає в рівні захисту стопи та технічних характеристиках, що забезпечують достатню ефективність бігу. Конструкція, матеріал та додаткові елементи у професійному взутті значно відрізняються від таких у повсякденних парах.

А все тому, що біг викликає активність у інших групах м'язів (якщо порівнювати з ходьбою).

Саме це враховується виробниками, за рахунок чого у професійному біговому взутті з'являються амортизатори, стабілізатори, підошва з конкретним ступенем гнучкості, різний дроп тощо.

У той же час, при пошитті звичайних кросівок функціонал, як мінімум, удвічі менший, а то й зовсім обмежується кількома базовими характеристиками. Основний акцент часто робиться на зовнішній вигляд, що сприяє підвищенню продажів.

Звичайно, при виборі професійного бігового взуття на вас також чекає широкий асортимент кольору та дизайну, але цей параметр значно поступається тому різноманітності повсякденних кросівок, які можна зустріти в мас маркетах.

Які кросівки для бігу бувають

Виходячи з призначення цього взуття, можна виділити такі його основні різновиди:

 • Марафонська, напівмарафонська – професійні кросівки з легкою, тонкою підошвою, з пружними елементами, при цьому немає деталей, що амортизують та інших. А все тому, що кожен зайвий грам може відіграти вирішальну негативну роль для забігу. У результаті максимальна вага «марафонок» не перевищує 250 грам, що майже вдвічі менше в порівнянні з тренувальними моделями. Однак марафонське взуття недовговічне, має жорстке захоплення щиколотки, що досить не зручно.
 • Трейлова – такі вироби використовують для бігу бездоріжжям. Вони добре справляються з фіксацією та захистом стоп під час руху по купи, слизьких стежин тощо. Для трейлових кросівок характерна підвищена зносостійкість та наявність негнучкої підошви із середнім рівнем амортизації. Маса такої пари часто сягає 500 грам. Саме велика вага вважається головним недоліком трейлових кросівок.
 • Тренувальна – використовується непрофесіоналами та атлетами для тривалих тренувань з бігу. У такому взутті можна бігати асфальтовим покриттям, важить вона в межах 400 грам. З мінусів виділяють вузьку сферу застосування – лише під час тренувань та лише по рівній поверхні.
 • Ортопедична – ідеальний варіант для людей з великою масою тіла або спортсменів після травм. Виробники використовують підвищену амортизацію, що знижує навантаження на суглоби.

Також бігове взуття буває чоловіче та жіноче. У першому випадку йдеться про вироби з посиленими показниками амортизації та з ширшою колодкою. У жіночих моделях п'ята розташована дещо вище, ніж у чоловічих.

Це сприяє захисту більш уразливого у жінок ахіллового сухожилля. Також вони мають вузьку колодку, що пов'язано з особливостями будови стопи.

Важливі питання перед покупкою

Перед тим, як вибрати бігові кросівки, точно визначте для себе завдання, які має виконувати це взуття. Також задумайтеся, яким грунтом доведеться бігати. Від відповіді це питання залежить, який протектор матиме взуття, розмір і колодку. Інші важливі питання:

 • У яких кліматичних умовах плануєте займатися бігом?
 • Наскільки сильно у вас зазвичай мерзнуть ноги?
 • Чи подобається вам відчувати під час бігу кожну нерівність поверхні?
 • Наскільки важливим є зовнішній вигляд взуття?

Знаючи відповіді на ці питання, вдасться значно заощадити час собі і продавцю спортивного магазину.

Основні параметри вибору

При купівлі спортивних кросівок важливо вміти враховувати безліч критеріїв. Деякі з них насамперед впливають на безпеку та комфорт під час бігу.

Розмір

На перший погляд, цей параметр може здатися не таким важливим. Але це помилка, оскільки насправді він багато на що впливає. Пам'ятайте, що довгі забіги, особливо по гірській місцевості, повинні відбуватися лише у взутті із запасом розміру. Купуйте на 0,5-1 розмір більше, якщо:

 • У вас набрякають ноги.
 • Збираєтеся використовувати устілку.
 • Доведеться одягнути теплі вовняні шкарпетки.

Для тих, хто займається бігом на короткі відстані, і не має проблем з пронацією, оптимальним варіантом стануть моделі розміром. Але при цьому все одно рекомендується залишати між кінчиками пальців та миском 1 мм запасу.

Вага

Моделі для забігів на тривалі дистанції завжди набагато легші за тренувальні кросівки. При середньому розмірі вага останніх часто вкладається в 350 грам. Тобто великий розмір = важке взуття.

Змагальні кросівки, якщо не заглиблюватися у вид спорту, в середньому важать близько 280 грам. Особливою легкістю характеризується спринтерське взуття, яке практично не відчувається на нозі. А от у разі експедиційних забігів воліють моделі не легші за 330 грам.

Дроп

Так називається перепад висоти між зоною п'яти та шкарпетки. П'яту в бігових моделях завжди трохи піднімають. Цей параметр вказується виробниками зазвичай в такий спосіб: «20mm/11mm (drop — 9mm)». Тут 20 мм означає товщину підошви у найвищому місці, 11 мм – у самому низу. Різниця між ними становить 9 мм.

Високий дроп допомагає плавно перекочуватися з п'яти на носок. Але в моделях з високим дропом пересуватися в техніці пізнього бігу незручно, принаймні, по асфальтовому покриттю. При цьому важливо розуміти, що невеликий дроп не має відношення до амортизації, оскільки багато сучасних виробників віддають перевагу комбінації високої підошви з мінімальним дропом.

Пронація

Йдеться про тип склепіння стопи. Від нього залежить процес розподілу навантаження на суглоби. Тобто, розуміючи, як вибрати бігові кросівки виходячи з наявної пронації, ви зможете організувати коригування того самого навантаження на опорно-руховий апарат.

Пронація буває:

 • Нейтральною – нормальне склепіння стопи, яке забезпечує зниження ударного навантаження при дотику до поверхні, стаючи більш плоским. Бігуни з такими стопами легко можуть підібрати для себе спортивне взуття.
 • Надмірною – гіперпронація супроводжується завалюванням склепіння стопи усередину. При цьому спостерігається розслабленість м'язів, через що не відбувається нормальної природної амортизації. Часто для гіперпронації характерна плоскостопість, спина та коліна при цьому піддаються підвищеному навантаженню. У такому разі потрібні кросівки, здатні ефективно утримувати в стопу в правильному положенні, але в жодному разі це не повинні бути моделі з надмірною амортизацією та жорсткою підошвою.
 • Недостатньою – гіпопронація (супінація) стає результатом слабкого прогину склепіння стопи, через що вона завалюється назовні. У результаті при бігу виникає так звана «клишоногість». Найбільше при гіпопронації страждає гомілка. Для коригування рекомендується віддавати перевагу кросівкам з гарною амортизаційною підошвою, в якій перехід від п'яти до шкарпетки досить плавний.

Особливості протектора

krosivki

Висота цього елемента впливає те, яким виявиться зчеплення з трасою. За його високих показників зчеплення краще. По висоті протектори поділяються на:

 • Середні – від 4 до 7 мм, зручно пересуватися твердими грунтами. Більшість моделей для трейлраннінгу мають протектори саме такої висоти.
 • Низькі – 1-3 мм, підходить для пробіжок жорсткими поверхнями, при цьому не забезпечують достатнього зчеплення на забруднених ділянках.
 • Нульові – роль протектора грають улоговинки у різних ділянках. Зчеплення у своїй залежить від складу підошовної гуми.

Торсійна жорсткість

Характеристика скручування кросівки. Чим вона нижча, тим краще взуття скручується, і, отже, спортсмен сильніше відчуває нерівності рельєфу. Кросівки з низькою торсійною жорсткістю підходять тільки бігунам з добре прокачаними зв'язками гомілкостопа. Непідготовленим новачкам взуття, що занадто скручується, загрожує розтягуванням і навіть розривом м'язів, зв'язок.

Хороша скручування зазвичай характерна для шосейних марафонок і спринтерських шипування. Висока торсіонна жорсткість добре підтримує стопи, що особливо важливо при тривалих забігах у горах.

Жорсткість п'яти та шкарпетки

Для п'ят важлива надійна фіксація. Якщо не знаєте, які кросівки краще для бігу, натисніть на задник вище за підошву. Він не продавлюється або незначне продавлювання? Значить, у такому взутті ваше ахілове сухожилля буде в безпеці. Найчастіше жорсткими п'ятами оснащують тренувальні кросівки, у той час як рівень жорсткості цього елемента в змагальних може дещо змінюватись.

Що стосується жорсткості шкарпетки, то тут орієнтуйтеся на призначення бігу. Наприклад, марафонкам під час руху можуть нашкодити навіть найменші перешкоди, а трейлові моделі мають мисок середньої жорсткості, і тому добре поглинають удари. Ось чому їх краще брати у розмірі із запасом – так ви захистите пальці ніг від досить жорсткого миска та тиску, що виникає під час руху.

Як збільшити термін служби бігових кросівок

krosivki

Одна й та сама модель для двох бігунів прослужить по-різному через безліч індивідуальних характеристик користувача. Хтось легкий, але важко приземляє стопи, інший навпаки – має велику масу тіла, але за рахунок ефективного бігу відбувається більш дбайлива експлуатація взуття.

Проте є кілька досить універсальних рекомендацій, які допоможуть продовжити термін служби бігових кросівок:

 • Використання за призначенням – для кожного виду бігу надягайте відповідну модель.
 • Правильний догляд – уникайте прання у пральній машині та сушіння на батареях або під відкритим сонцем.
 • Контроль пробігу – середній показник для моделей змагань становить 800 км. Рекомендується користуватися спеціальними додатками, які роблять підрахунок метражу зручнішим.
 • Правильне надягання та зняття взуття – повністю розв'язуйте та розслабляйте шнурівку, знімаючи взуття, якщо хочете продовжити «життя» задника. Для цього використовуйте взуттєвий ріжок при взуванні.

При дбайливому догляді ваші кросівки не вийдуть з ладу завчасно. У той же час не забувайте, що бігати в одній парі довше року не бажано.