Залишилися далеко минулого часу, коли кросівки вважалися виключно спортивним взуттям. Для них завжди знайдеться місце у гардеробі більшості сучасних людей. Зручність, практичність, привабливий зовнішній вигляд та низка інших переваг роблять їх незамінними для молоді та старших людей. Широкий попит на це взуття підштовхує виробників випускати величезну кількість різноманітних моделей, що значно відрізняються між собою за призначенням та дизайном. Щоб покупка не привела до розчарування, розкажемо далі, як правильно вибрати кросівки.
Визначаємо тип з урахуванням мети використання
Кросівки бувають спортивними та такими, що застосовуються у звичайному повсякденному житті. При цьому кожна модель, залежно від основного призначення, має ряд відмінних характеристик. Розуміння подібних нюансів допоможе зрозуміти, як вибрати кросівки.
Бігові моделі
Головна особливість полягає у наявності вдосконаленої стабілізації та високоякісної амортизації. Таке взуття отримує порівняно жорсткий задник і досить гнучкий, необтяжений носок. Як правило, верх бігових кросівок містить невелику кількість швів для захисту від натирання. Особливою зручністю характеризуються моделі з кишенькою на п'яті для додаткової фіксації шнурків.
Для занять у залі
До цієї групи входить взуття, що використовується в спортзалах зі спеціалізованим покриттям для підлоги:
- Фітнес-кросівки - називають ще крос-трейнерами. Оснащуються стійкою підошвою та внутрішньою стороною, яку виробники додатково посилюють. Це сприяє захисту стопи від пошкоджень внаслідок частого виконання специфічних вправ під час тренування.
- Для бодібілдерів - підбір кросівок слід здійснювати з урахуванням здатності витримувати великі навантаження. Для такого спорту зазвичай купують моделі зі шкіри із жорсткою стійкою підошвою без амортизаторів, із високим задником. Вкрай важливим вважається наявність антиковзної властивості.
- Для боксу мають високу халяву і щільну шнурівку, завдяки чому стопа надійно утримується всередині взуття. Виробники використовують супінатор та тонку антиковзну підошву для запобігання травмам.
- Баскетбольні, волейбольні моделі – у таких вкрай рухливих видах спорту часто виникають травми гомілкостопа. Зменшити ризик травмування допомагають кросівки, що мають масивну підошву з високою амортизацією та досить високий верх.
На кожен день
Для тих, хто хоче зрозуміти, як вибрати повсякденні кросівки, корисним буде знати, що ця категорія взуття включає моделі для активного відпочинку та туризму. Такі вироби одержують зносостійкий верх та міцну підошву. До основних параметрів входить водонепроникність, стійкість до забруднень, і, звичайно, презентабельний зовнішній вигляд. Багато популярних брендів випускають повсякденні кросівки не лише в класичному оформленні, а й у гламурному, підлозі спортивному стилі.
Докладніше про конструктивні особливості
При виборі важливо враховувати особливості конструкції тієї чи іншої моделі. Наприклад, для бігу купують високі кросівки, для фітнесу, кросфіту та інших легких видів спорту віддають перевагу низьким виробам.
Матеріал верху
Важливий елемент конструкції будь-якого взуття - його верх. У кросівках цей елемент покликаний захищати стопу, і тому має бути досить міцним. Зазвичай виробники використовують для пошиття:
- Натуральну шкіру – переважно в області п'яти, шкарпетки, місць кріплення шнурівки, де кросівки зазнають підвищених навантажень.
- Синтетичну або PU шкіру – стійкий до розтягування матеріал із міцною структурою.
- Сіткові багатошарові тканини – насамперед, нейлон, поліестер, які характеризуються легкістю, міцністю, повітропроникністю.
Проміжна та основна підошва
Зрозуміти, як вибрати кросівки на кожен день або для спорту допоможе, окрім іншого, поінформованість у питаннях влаштування такого важливого взуттєвого елемента як підошва:
- Проміжна – виготовляється з філайту, EVA, філону, поліуретану для забезпечення максимальної стійкості стопи за різних видів фізичної активності.
- Основна - знаходиться внизу кросівок і безпосередньо контактує з покриттям підлоги або природними рельєфами. Виготовляється із дуралону, матеріалів DRC або BRS 1000 (види гуми з різними добавками), які створюють необхідне зчеплення з різними поверхнями.
П'ятка, носок
На ці елементи кросівок припадає значна частина навантажень, тому важливо, щоб вони були якісними. У хорошому взутті завжди є досить жорсткий задник, оснащений м'якою подушечкою - допомагає надійно фіксувати стопу і захищає від травмування ахіллового сухожилля.
Шкарпетки в кросівках знаходяться над пальцями стопи. Цей елемент спортивного взуття забезпечує додаткову фіксацію стопи. Часто його доповнюють смужкою шкіри (еко-шкіри) для захисту пальців та продовження терміну служби виробу.
Правильна примірка
Якщо ви задумалися над тим, як вибрати кросівки для ходьби, то обов'язково приділіть увагу питанню визначення розміру стопи. Це досить просто зробити, вимірявши довжину стопи (відстань від великого пальця до краю п'яти) та порівнявши отриманий результат з даними у наступних таблицях.
Володіння точною інформацією щодо розміру стопи особливо важливо для придбання пари, що цікавить, в інтернеті. Однак і в звичайному офлайн-магазині багатьом не завжди вдається вдало підібрати кросівки потрібного розміру. Щоб уникнути розчарувань після приходу додому, рекомендується:
- Купувати у другій половині дня, коли ноги трохи набрякають – це за підсумком забезпечить невеликий запас вільного простору всередині взуття.
- Приміряти в шкарпетках, причому бажано в тих, в яких збирайтеся користуватися кросівками.
- Походити по торговому залу, не менше 6-7 кроків, звертаючи при цьому увагу на відчуття в зоні п'яти, шкарпетки – не повинно виникати почуття надмірного здавлювання. У той же час не можна, щоб кросівки бовталися на стопі.
Як вибрати якісні кросівки
Перше, чому варто приділити увагу - це вибір відповідного магазину. Не бажано вибирати торгові точки на ринках через високу ймовірність натрапити на низькосортну продукцію.
Радимо звертати увагу на основні ознаки якісного взуття:
- Низька вага - пара хороших, фірмових кросівок, як правило, важить не більше ніж 500-600 грам. Це важливо для захисту ніг від перевтоми та розвитку набряклості.
- Гіпоалергенний, приємний на дотик матеріал без їдкого запаху це стосується моделей як з натуральних, так і штучних матеріалів.
- Амортизація – цей параметр може відрізнятися залежно від типу кросівок (наприклад, бігові моделі випускають із високоамортизаційною підошвою), але у будь-якому випадку він забезпечує комфортну експлуатацію взуття. Амортизатором зазвичай служить гелевий прошарок між нижньою та верхньою частиною підошви. Особливо добре, якщо вона перебуватиме в області п'яти та великого пальця.
- Знімна устілка - забезпечує можливість підтримання чистоти всередині взуття, допомагає легше позбавлятися неприємного запаху (легко стирається). Краще, якщо вона буде виготовлена із натуральних матеріалів.
- Щільний задник та шнурівка – допомагають надійно фіксувати стопу під час руху.
Під час покупки погляньте на місце згинання кросівок - воно повинно знаходитися там же, де природним чином згинається стопа під час ходьби або бігу. Якісна пара не гнутиметься в декількох місцях одночасно.
Важливу роль відіграє зовнішній вигляд кросівок. Не повинно бути надлишків клею, ниток, що стирчать, або випадаючих деталей. У взутті високої якості шви рівні, стібки однакової форми, логотип вишитий або вибитий акуратно, перфорація рівномірно розподіляється по всій поверхні.